Historia

Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział Terenowy w Bielsku-Białej powstało w 2003 roku z inicjatywy rodziców i opiekunów dzieci w spektrum autyzmu. Była to odpowiedź na potrzebę stworzenia lokalnie miejsca, w którym osoby z autyzmem, ich rodzice, rodziny i opiekunowie znajdą realne wsparcie, pomoc i potrzebne informacje.

Naszą misją od początku było zapewnienie przestrzeni, w której mogłyby odbywać się terapie, zajęcia, spotkania czy szkolenia – miejsca, które stanie się przystanią dla tych, którzy jej potrzebują. I takim właśnie miejscem jest dziś nasz Ośrodek Terapeutyczny.

Droga do tego, by mieć własną siedzibę, była pełna wyzwań. Zaczynaliśmy skromnie – od prywatnego mieszkania założycieli, następnie korzystaliśmy z udostępnianych pomieszczeń w różnych instytucjach. Przełom nastąpił po wielu latach starań, w roku 2013, gdy miasto przekazało nam budynek wymagający gruntownego remontu. Dzięki niestrudzonym wysiłkom rodziców, wolontariuszy i naszych dobroczyńców udało nam się go przekształcić w przyjazne miejsce, które służy nam do dzisiaj.

Od ponad 20 lat wspieramy osoby z autyzmem i ich rodziny z rejonu Podbeskidzia.

Działalność Stowarzyszenia opiera się na dobrowolnej i wolontaryjnej pracy Członków Stowarzyszenia. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego,nie prowadzimy działalności gospodarczej.  Ośrodek utrzymujemy z darowizn, pozyskanych dotacji oraz odpłatnej działalności statutowej, co oznacza, że koszty terapii w większości ponoszą rodzice naszych podopiecznych, w miarę naszych możliwości staramy się odciążyć ich pozyskując środki w różnych konkursach i projektach. Na przestrzeni ostatnich lat realizowaliśmy i realizujemy wiele dłuższych i krótszych projektów oraz działań zapewniających naszym podopiecznym odpowiednie zajęcia, nieodpłatne terapie, udział w imprezach integracyjnych, a także możliwość udziału rodziców czy terapeutów w bezpłatnych szkoleniach i warsztatach.

W 2024 r. przeprowadziliśmy kolejny duży remont. Dzięki wsparciu rodziców, wolontariuszy oraz darczyńców. Lokalna firma oraz przychylni nam ludzie podarowali nam ponad 200 litrów farby oraz niezbędne materiały do wykonania prac. Nasi Członkowie (Rodzice oraz Terapeuci) wspólnie z wolontariuszami własnymi rękami pracowali w okresie wakacyjnym nad odświeżeniem, pomieszczeń, by we wrześniu nasi podopieczni mogli rozpocząć kolejny rok terapeutyczny w przyjaznych i bezpiecznych warunkach. Nasza siedziba jest miejscem tętniącym życiem! 

Również w 2024 roku postanowiliśmy pójść o kolejny krok dalej i zdecydowaliśmy się na rebranding. Chcieliśmy odejść od dotychczasowej, mocno stereotypowej i naszym zdaniem krzywdzącej symboliki, by jeszcze lepiej wyrazić wartości, które są dla nas najważniejsze. Nowe logo, inspirowane naszą siedzibą, podkreśla lokalny charakter naszej działalności oraz naszą gotowość do budowania społeczności otwartej na potrzeby osób z autyzmem.

To właśnie tutaj, na ulicy Cyprysowej, realizujemy marzenia o lepszym życiu dla osób z autyzmem i ich rodzin – i nie przestajemy działać na rzecz kolejnych pokoleń.

Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie liczba dzieci, które otrzymują diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu, nastolatkowie dorastają, a dorośli nie mają perspektyw na godne życie. 

Brak rozwiązań systemowych oraz znikomy poziom pomocy i wsparcia dorosłych powodują, że wielu z nich żyje w czterech ścianach i zostaje wykluczonych z życia społecznego.

Dzieci i dorośli w spektrum autyzmu oraz ich rodziny potrzebują regularnego wsparcia i ciągłej pomocy. Pomocy fachowej, udzielonej w godnych, dostosowanych do ich potrzeb warunkach. Musimy zmierzyć się z tym trudnym wyzwaniem, dlatego robimy wszystko, co możliwe, by utrzymać bieżącą działalność, a także podejmujemy działania, by móc wspierać jak największą liczbę rodzin potrzebujących naszej pomocy i zrealizować jeden z naszych podstawowych celi, jakim jest zabezpieczenie dorosłych w spektrum autyzmu.

Bez wsparcia Darczyńców, Partnerów, pracy rodziców i wolontariuszy nie byłoby tego wspaniałego i jakże potrzebnego miejsca. Każdy dar serca, oprócz wymiaru pomocy materialnej jest dla nas bezcenną wskazówką, że nasze działania są doceniane, ważne i potrzebne! Dziękujemy!